Rodzaje bram garażowych

Wybór bramy garażowej to ważna kwestia. W grę wchodzi bezpieczeństwo naszego mienia, termoizolacja garażu i równie ważna estetyka budynku.

Warto już na etapie budowy domu zastanowić się nad tym, jaka brama będzie nam najbardziej pasować. Łatwiej wtedy będzie ją dopasować do otworu, przez który będziemy wjeżdżać do garażu.

Eksperci są zgodni, że cena przestała być już głównym kryterium przy doborze bramy. Dla współczesnych klientów ważniejsze jest bezpieczeństwo, niezawodność, energooszczędność i dobry serwis. Jeśli brama jest częścią garażu wpisanego w bryłę budynku, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej ocieplenie, ponieważ dzięki temu będziemy mogli latami oszczędzać na kosztach energii. Równie ważna staje się dla klientów estetyka. Brama musi idealnie współgrać z elewacją i stylem budynku, a czasem stanowi element wyróżniający się z elewacji, zwracający na siebie uwagę, nadający charakter całemu budynkowi.

Jakie rodzaje bram mamy do wyboru?

  • Bramy uchylne – najpopularniejszy typ bram. Do jej otwarcia potrzebne jest miejsce przed garażem, ponieważ dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz.
  • Bramy rolowane, inaczej żaluzjowe – zajmują najmniej miejsca, działają dokładnie tak jak roleta. Są wygodne, sprzedawane od razu z napędem elektrycznym.
  • Bramy segmentowe – mogą być górne i boczne. Gdy je otwieramy, nie zajmują przestrzeni przed garażem, dlatego są świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie podjazd jest krótki albo brama wychodzi prosto na ulicę. Są szczelniejsze od innych bram, dlatego warto wybrać ją do ogrzewanego garażu.
  • Bramy rozwieralne – najstarszy rodzaj bram, w których skrzydła są po prostu otwierane na boki. Nie zawsze daje się w nich zamontować napęd elektryczny.

Do wyboru mamy też to czy brama ma być ocieplona, czy nie. Materiał z jakiego jest wykonana (blacha stalowa, aluminium bądź drewno) oraz czy ma być z napędem, czy bez. Nad tym wszystkim zastanówmy się dobrze zanim zdecydujemy się na konkretną bramę, mając w pamięci to, że będziemy mieć z nią do czynienia każdego dnia. Lepiej, żeby był to zakup dobrze przemyślany.

design by interclick.pl